Konference notiks 2016. gadā 27. oktobrī. 2016. gada tēma būs:

“Kā labi sajusties Rīgā: Stratēģija. Adaptācija. Dzīvošana pilsētā.”

 

Konferences mērķis ir stiprināt stratēģisko plānošanu kā sabiedrības atbalstīto, zinātniski un ekonomiski pamatotu, taktiski ieviešamu pilsētas attīstības vīziju. Kā svarīgākais konferences jautājums ir saprast, kas ir stratēģiskās plānošanas objekts un kādi ir šī objekta vēlama veiktspēja attiecībā pret sabiedrību un indivīdu.

Ir apstiprināta Rīgas ilgtspējīgas attīstības stratēģija 2030. Šajā stratēģijā izskanēja vairākas vadlīnijas un atslēgas vārdi, kuri jau tagad izskan publiski un iespaido pilsētas pētniekus un aktīvistus. Svarīgi ir tas, kā tieši stratēģija ir veids, kā pētnieki un aktīvisti var ietekmēt pilsētas attīstību ilgtermiņā. Ar stratēģiju var iepazīties: http://www.rdpad.lv/strategija/

Rīgas pilsētas fizikālais stāvoklis un sociāla spēja to izmainīt rosina domāt reģenerācijas virzienā. Termins “Reģenerācija” Šmēlinga konferencē parādījās 2015. gadā, kad tika aktualizēts Vecrīgas reģenerācijas projekts. Jāņem vērā konteksts, kurš toreiz, septiņdesmito gadu nogalē motivēja pievērsties reģenerācijai — vēlme atgriezt dzīvību Vecrīgā, grausti un postoša satiksme caur Vecrīgu. Par reģenerācijas projektu tapa dokumentālā filma: https://www.youtube-nocookie.com/embed/BdBwfvIDLAM . 2015./2016. gados RPA “Rīgas pilsētas arhitekta birojs” ar Eiropas Ekonomiskās zonas atbalstu veicis pētījumu par klimata pārmaiņām adaptācijas stratēģijas sociāli ekonomiskiem ieguvumiem. Klimata pārmaiņas, to mazināšana un adaptācija jauniem apstākļiem ir jauns konteksts, kuru potenciālu ir jāsaprot un jāiekļauj stratēģijā jau šodien. Par projektu vairāk lasiet šeit.

Mājoklis kā tēma skarta gan 2014., gan 2013. gadā. 2014. gada konferences galvenais secinājums bija tas, ka ņemot vēra Rīgas lielo dzīvokļu namu īpatsvaru un apstākļus, kurus nosaka šis apdzīvotības tips, netiek nodrošināta pašnoteikšanas un identifikācijas iespējas. Ar 2014. gada konferences materiāliem var iepazīties šeit.  Pirmajā konferencē, kura notika 2014. gadā, tika veltīta pēckara mikrorajona problemātikai. Toreiz, tika akcentēta īpašumtiesību un lietojuma sadrumstalotība. Ar mikrorajonu problemātiku saistītie pētījumi šeit. Ņemot vērā laikmetīgu dzīvesveidu, nodarbinātību, kā arī augstāk minētos izaicinājumus, par svarīgu kļūst dzīvošana pilsēta kā svarīgs dzīves kvalitātes faktors.

Nesen Nīderlandes ES prezidentūras ietvaros pieņemtajā Urban Agenda (http://themasites.pbl.nl/cities-in-europe/)   uzsver nabadzības, segregācijas un pielāgošanās klimata pārmaiņām izaicinājumus, un nosaka virzienu uz gudro, zaļo un iekļaujošo pilsētu ka stratēģisku mērķi.

Līdz ar to, prezentēšanai konferencē aicinām iesniegt referātus par šādiem problēmjautājumiem:

  • Kādā veidā veidojas sabiedrības un tās pārstāvju—gan Valsts iestāžu, gan nevalstisko organizāciju un indivīdu—priekšstats par vēlamo pilsētas attīstību mūsdienās?
  • Kādā veidā empīriskā zinātne un pētnieciskā projektēšana var sekmēt stratēģijas izstrādes gaitu?
  • Reģenerācijas un adaptācijas jēdzienu skaidrošana un interpretācija mūsdienu Rīgas kontekstā;
  • Kādā veida ar klimata pārmaiņām saistītie draudi ietekmē pilsētas stratēģisku plānošanu?
  • Vai pielāgošanos pasākumu ieviešana un ar to saistīta sabiedrības kapacitātes celšana vienā jomā, piemēram, klimata pārmaiņām, var dot pozitīvu ietekmi arī citās jomās?
  • Runājot par dzīvošanu pilsēta, ietverot visas ar to saistītas aktivitātes, kādā veidā ir iespējams ņemt vērā vajadzību un interešu daudzveidību? Ko mums var dot līdztiesības principa ievērošana?

Referāta nosaukuma un kopsavilkuma (līdz 2 lpp.) iesniegšanas termiņš ir 2016. gada 30. jūnijs. Iesūtīt aicinām elektroniski uz adresi Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Konferences organizatori patur tiesības atlasīt atbilstošākos tēmu un kopsavilkumu autorus, kā arī noteikt prezentējamo referātu skaitu, to priekšlasījuma laiku, ilgumu un veidu.

Jautājumi adresējami projekta vadītājam Aleksandram Feļtinam e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.;  tel. +371 67848034).